
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 2.5 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 2.5 V |
| Thickness | 1.3462 mm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 5.5 g |
| Type | General Purpose |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 10109
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95154
Ext.Price$0.95154
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95154 | $0.95154 |
| 10 | $0.47192 | $4.71920 |
| 25 | $0.46262 | $11.56550 |
| 50 | $0.45350 | $22.67500 |
| 100 | $0.44456 | $44.45600 |
| 300 | $0.41949 | $125.84700 |
| 500 | $0.39583 | $197.91500 |
| 1000 | $0.37617 | $376.17000 |
| 3000 | $0.30350 | $910.50000 |
| 5000 | $0.30049 | $1502.45000 |
| 10000 | $0.29751 | $2975.10000 |
